subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Zamknięte wkłady kominkowe

0 komentarzy
Zamknięte wkłady kominkowe

Kominek w domu to marzenie prawie każdej osoby. Odpowiednio zaprojektowane „palenisko” może nie tylko ogrzać dom. Okazuje się bowiem, że kominki wpływają również na aspekt aranżacyjny wnętrza. Zazwyczaj tego typu zabudowy decydujemy się umieścić w najbardziej reprezentatywnym miejscu w domu, czyli w salonie. Obecnie rezygnuje się z tradycyjnych kominków na rzecz praktycznych i estetycznych wkładów kominkowych. Jak się okazuje, te ostatnie okazują się cennym nabytkiem nie tylko w kontekście aranżacyjnym, ale również w kontekście funkcjonalnym czy wreszcie bezpieczeństwa. Wybierając wkład trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaki rodzaj paleniska chcemy mieć w swoim domu. W ostatnim czasie zainteresowaniem cieszą się na przykład wkłady z płaszczem wodnym, dzięki którym możemy ogrzać nie tylko pokój, w którym znajduje się kominek, ale również inne pomieszczenia (nawet te, które nie są połączone bezpośrednio z pokojem „kominkowym”).

Kominek z płaszczem wodnym

Z reguły kominki nie są stałym czy też głównym źródłem ogrzewania domu jednorodzinnego. Taki stan rzeczy utrzymywał się do niedawna, jednak producenci wprowadzili na rynek wkłady z płaszczem wodnym, które pozwalają podłączyć ciepło kominka pod instalację grzewczą. W efekcie produkowane w palenisku ciepło jest przenoszone do innych pomieszczeń. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim praktyczność instalacji kominkowej. Niemniej jednak wadą kominków tego typu okazuje się cena. Warto pamiętać, że lepiej zapłacić za porządną instalację zaufanej firmie, niż zlecić to niedoświadczonym pracownikom za grosze. Niewłaściwie zamontowany wkład z reguły oznacza konieczność naprawy, co wiąże się z kolejnymi, dość znaczącymi kosztami. Ze swojej strony oferujemy kominki w Lesznie cieszące się zainteresowaniem wielu miłośników wspomnianego wyżej rozwiązania.

Zalety zabudowanego kominka

Tradycyjne paleniska nie sprawdzają się na pewno w kontekście czystości. Jeśli nie mamy czasu regularnie usuwać zanieczyszczeń związanych z pracą kominka, wkład zamknięty będzie dla nas idealną alternatywą. Ogień wypalający się za szkłem produkuje popiół, jednak ten ostatni nie wydostaje się na zewnątrz. Co więcej, zamknięty wkład kominkowy jest bezpieczniejszy niż standardowe kominki. Kolejnym plusem wkładów jest możliwość kontrolowania spalania. Mamy wpływ na to, jaka ilość powietrza będzie docierała do paleniska. W efekcie, ogień może palić się nawet do kilkunastu godzin (dzieje się tak w przypadku spalania zredukowanego).W niektórych przypadkach – tak jak to było z kominkami z płaszczem wodnym – palenisko może ogrzać cały dom. Warto również pamiętać, że kominek pełni funkcję dekoracyjną w każdym pomieszczeniu. Nadaje wnętrzom niepowtarzalny charakter i buduje klimat przytulnego domu.

Instalacja wkładu kominkowego nie jest tania, jednak przynosi wymierne rezultaty. Dom jest przytulniejszy, bardziej ekonomiczny i przede wszystkim wyrazisty. Najlepszą opcją w przypadku kominków są (z różnych względów) wkłady kominkowe zamknięte.