subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Tulipany i inne rośliny

0 komentarzy

Byliny ogrodowe są grupą bardzo zróżni­cowaną, obejmującą wiele gatunków, często o dużej liczbie odmian. Ich kwit­nienie przypada przede wszystkim na wiosnę i lato, ale są i takie, które kwitną zimą, na przykład ciemiernik biały.

Można powiedzieć, że byliny kwitną przez caty rok, co oczywiście nie znaczy, że każda z nich kwit­nie przez 12 miesięcy. Naprawdę bardzo długo, przez większą część sezonu wegetacyjnego, od posadzenia lub siewu, do pierwszych mrozów kwitnie większość roślin jednorocznych. Byliny charakteryzują się na ogół o wiele krótszym kwitnieniem. Szczególnie efektowne rodzaje, o wiel­kich, barwnych kwiatach, jak kosaćce bródkowe i piwonie, kwitną bardzo krótko, 2-3 tygodnie, inne, o kwiatach drobnych, niepozornych, ale wdzięcz­nych i przy bliższej obserwacji pięknych, jak ser­duszka wspaniała, kwitną nawet powyżej dwóch miesięcy, ale z pewnością nie dają silnego efektu barwnego na działce.

Jest jednak pora roku – jesień, gdy nie jest najważ­niejsze, jak okazałe są kwiaty, i czy tworzą jaskrawą grupę w kompozycji ogrodowej, ale liczy się sam fakt, że jakiekolwiek kwiaty jeszcze się pojawiają.

Najpopularniejsze, wysokie byliny, głównie z rodzi­ny astrowatych, jak kilka gatunków astrów, rozchodniki okazałe (Sedum spectabile i Sedum ‘Herbst freude’), tulipany (Tulipa’), sloneczniczki szorstkie (Heliopsis scabra) i dzielżany (Hele- nim hybridum), choć kojarzone z jesienią, zwykle zakwitają już latem, ale ich kwitnienie przeciąga się i na jesień wczesną. Jedynie najpóźniejsze gatunki zakwitają dopiero podczas jesieni wczesnej, czyli w październiku, np. odmiany astra nowobelgijskiego (Aster novi-belgii) – Saturn i Anita Ballard.