subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Podłączenie szlifierek do balanserów

0 komentarzy
Podłączenie szlifierek do balanserów

Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom w dziedzinie technologii przedsiębiorstwa, które zajmują się czynnościami montażowymi oraz obróbką są w stanie o wiele wygodniej oraz łatwiej wykonywać należące do ich domeny zadania. Jeśli spojrzelibyśmy wstecz, wówczas na pewno zauważylibyśmy, że związane z tym kwestie kiedyś nie były aż tak bardzo komfortowe dla pracowników i efektywne dla pracodawców. Na przykład zwykła szlifierka stawała się o wiele bardziej trudna w obsłudze, ponieważ czynności tego rodzaju wymagały użycia większej ilości siły, aby móc wyszlifować to, co potrzebne. To przekładało się na bezpieczeństwo pracy, więc miało też miejsce więcej wypadków. Teraz jednak cała sprawa wygląda zupełnie inaczej. W związku z tym szlifierka jest też prostsza w obsłudze, dzięki niej możliwe jest również efektywniejsze wykonywanie pracy. Jak to możliwe? Przede wszystkim duża zasługa tutaj tego, że technologie wpłynęły na samą konstrukcję narzędzi, sprawiając, że stały się one lepsze, ale też trzeba wskazać, że bardzo ważne jest to, że wraz z nimi zaczęto stosować również specjalne dodatki, z którymi narzędzia używane ręczne w końcu mogły być komfortowe w użyciu. Mowa o balanserach, które nazywane są też odciążnikami. Jak sama ich nazwa wskazuje, ich celem jest odciążanie narzędzi, czyli niejako wprawienie ich w sztuczny stan nieważkości.

Wtedy też szlifierka , na przykład proponowana przez popularny ostatnio SKLEP BOSCH, będzie mogła być o wiele wygodniej  obsługiwana nawet przez tych pracowników, którzy nie mają zbyt dużo siły. Dzieje się to właśnie dlatego, że balanser odciążą narzędzia, nawet te, które ważą więcej, więc też wzięcie ich w ręce oraz użycie jest o wiele prostsze. Tematem jest jednak kwestia podłączania szlifierek do balanserów, więc poświęćmy temu więcej czasu. Balansery mają wiele różnych metod podłączeń, zatem zanim zabierzemy się do ich omówienia, trzeba pamiętać o tym, że bardzo wiele zależy od tego, z jakim narzędziem mamy do czynienia. Może się bowiem okazać, że jest to takie, które nie będzie do końca pasowało, więc trzeba zawsze sprawdzać, jakiej masy jest narzędzie, jak powinno być ono obsługiwane, więc pamiętajmy o różnych kwestiach. Jeśli się na nich tak dokładnie nie znamy, wówczas możemy skorzystać z pomocy przedsiębiorstw sprzedających balansery. Pracują w nich specjaliści, którzy będą mogli wskazać, jakie rozwiązania są w danym przypadku najlepsze, aby konkretne stanowisko pracy mogło stać się bardziej ergonomiczne, a praca na nim szybsza, wydajniejsza, dokładniejsza.

Zasadniczo szlifierka podłączana jest do balanserów pionowo, czyli umieszcza się ją na linkach, ale o wiele lepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie zdecydowanie się na bardziej nowoczesne balansery. Obecnie są to te, które współpracują z ruchomymi i modułowymi ramionami. Wówczas narzędzie jest montowane tak, że można obsługiwać je bardzo wygodnie, ponieważ znajduje się ono niemal w całkowitym braku grawitacji, więc też w efekcie nie trzeba męczyć się z jego podnoszeniem czy przesuwaniem po powierzchni, aby móc uzyskać doskonałe efekty. Zatem nowoczesny balanser wtedy, gdy montowana ma być do niego szlifierka, jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ale też oczywiście wiąże się to z wyższymi kosztami instalacji i kupna takich odciążników. Przypatrzmy się jeszcze nieco bliżej sposobom podłączenia tych narzędzi. Trzeb wskazać, że nieraz pracownicy pracują z nimi na różnych płaszczyznach, na przykład do obrobienia mają przedmiot o kształcie sześcianu, który musi być wykończony z każdej strony. Wtedy też do balanserów montuje się głowice obrotowe 3D, które potrafią wykręcić narzędzie tak, aby przyjęło odpowiednią pozycję do pracy.

Jednak czasem też na stanowisku szlifierka jest używana jedynie jako urządzenie do pracy poziomej lub pionowej. W takim przypadku można także dopasować połączenie jej z balanserem tak, aby nie można było ich umieścić w innej pozycji. Dzięki temu praca jest również o wiele bardziej wygodna oraz dokładniejsza. Do nowoczesnych balanserów dołączane są różne akcesoria, więc też na pewno będzie można wybrać coś, co sprawi, że korzystanie z konkretnych narzędzi będzie o wiele bardziej efektywne. Nieraz wymagany jest montaż na blacie, innym razem balanser jest umieszczany na torowiskach, więc tutaj też będzie można wybrać idealnie miejsce dopasowania. Dzięki temu, że stosowane są balansery, praca ze szlifierkami będzie mogła być zatem o wiele łatwiejsza. Obsługa tego rodzaju narzędzi, szczególnie wtedy, gdy są one też większe i cięższe, nie była zawsze zbyt wygodna. Nie dość, że pracownik musiał mocno trzymać narzędzie, to jeszcze istniało większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas pracy, na przykład szlifierka ześlizgnęła się z jego słoni i spowodowała powstanie rys na przedmiocie.

Do tego również warto wskazać, że czynności te okazywały się bardziej niebezpieczne, gdy wykonywano je bez podłączenia urządzeń do balanserów, zatem widzimy, że ich stosowanie w zakładzie pracy na takich stanowiskach, które wymagają szlifowania różnego rodzaju przedmiotów, jest niemal niezbędne. W sprzedaży, jak zostało to już zaznaczone, dostępne są balansery, które można dopasować praktycznie do każdego stanowiska oraz narzędzi, poza tym jest się też w stanie dobrać do nich odpowiednie akcesoria, dzięki którym można bez problemu sprawić, że montaż albo narzędzi, albo też samego balansera będzie jak najbardziej ergonomiczny. Chociaż koszty związane z takimi działaniami nie należą do najniższych, szczególnie jeśli w oko wpadły nam nowoczesne modele balanserów, które mają ruchome ramiona, to jednak nie warto rezygnować ze swoich planów.

Dzisiaj w działaniu przedsiębiorstw liczy się to, aby były one jak najbardziej efektywne, a to jest możliwe do osiągnięcia tylko wtedy, gdy do dyspozycji ma się nowoczesne rozwiązania technologiczne jak na przykład balansery, które są wybierane przez przedsiębiorców coraz częściej. Warto zatem się na nie zdecydować wtedy, gdy chce się lepiej wykonywać pracę nie tylko szlifierkami, ale też innego rodzaju narzędziami do obsługi ręcznej.