subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Segregacja śmieci w jednorodzinnych domach

0 komentarzy

Ustawa śmieciowa, która weszła w życie wraz z początkiem lipca 2013 r. odnosi się do kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi – czyli takimi, które są wytwarzane w gospodarstwach domowych. Przepisy te nie są co prawda idealne, aczkolwiek jest to istotny krok w kierunku uporządkowani powyższej kwestii.
O rozmaitych wiążących się z tym zagadnieniach można przeczytać m. in. tutaj. Do tej pory było tak, że właściciele wolno stojących posesji sami musieli się martwić o to, by znaleźć firmę, która zajmie się odbiorem śmieci i podpisać z nią umowę. Obecnie obowiązek ten przejęły gminy, co dla mieszkańców oznaczało m. in. konieczność rozwiązania dotychczasowych umów. Poza tym musieli się oni zaopatrzyć w odpowiednie pojemniki – gminy bowiem na ogół nie zapewniają tego asortymentu. Na szczęście z dostępem do takich produktów nie ma żadnego kłopotu.
Należy tutaj nadmienić, iż segregacja nie jest póki w naszym kraju obowiązkowa. Nakłonić do niej ludzi ustawodawca chce chociażby w ten sposób, aby za wywóz posegregowanych odpadów płacić mniej. Być może w skali miesiąca nie są to jakieś bardzo duże różnice, ale co innego, gdy spojrzeć na to w dłuższej, przykładowo rocznej, perspektywie. Punkt widzenia się wówczas zmienia. Oczywiście, koniecznie trzeba mieć na względzie nie tylko aspekt finansowy, ale także i ekologiczny. Segregacja i związany z nim recykling są niezbędne, aby móc się uporać z narastającym problemem śmieciowym, który aktualnie urósł do rangi jednego z najpoważniejszych problemów środowiskowych na świecie.