subskrybuj: Artykuły | Komentarze

Zalety i wady domów szeregowych

0 komentarzy
Zalety i wady domów szeregowych

Moda na innowacyjne, nowoczesne domy szeregowe pojawiła się w Polsce całkiem niedawno. Osiedla, na których możemy spotkać tego typu obiekty budowlane są wciąż stosunkowo nieliczne, jednak firmy deweloperskie starają się to skrzętnie zmieniać. Zabudowę szeregową bardzo często – zresztą słusznie – kojarzymy z krajami zachodnioeuropejskimi. Takie domki znajdziemy na przykład w Wielkiej Brytanii. Czy warto zdecydować się na zakup nieruchomości szeregowej w Polsce? Jakie zalety związane są z takimi nieruchomościami? O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji? Które minusy mogą mieć dla nas istotne znaczenie? Odpowiedzi na te pytania nie są trudne, jednak – nieco paradoksalnie – wiele osób biorących pod uwagę zakup domu szeregowego nie zna na nie odpowiedzi.

Projekt domu szeregowego

Z reguły nie mamy większego wpływu na to, jak będzie wyglądał nasz dom, jeśli decydujemy się na zakup gotowej nieruchomości szeregowej. Nie oznacza to jednak z kolei, że układ pomieszczeń czy metraż nie spełnią naszych oczekiwań. Firmy deweloperskie decydujące się na realizację poszczególnych inwestycji bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, czego oczekują współcześni konsumenci poszukujący domów oraz mieszkań. Jeśli zupełnie nie odpowiadają nam propozycje różnych inwestorów, powinniśmy rozważyć budowę domu od zera. Tylko wtedy będziemy mogli zrealizować swoją wizję nieruchomości mieszkalnej krok po kroku. Jeśli chodzi z kolei o układ pomieszczeń i metraż w domach szeregowych, z reguły budowane nieruchomości są dwukondygnacyjne. Na parterze znajduje się łazienka, salon i kuchnia. Czasami również dodatkowe pomieszczenie, które może spełniać na przykład rolę gabinetu. U góry zazwyczaj znajdziemy dodatkową, większą łazienkę i dwie, trzy sypialnie.

Lokalizacja domu szeregowego

Plusem domów szeregowych z pewnością jest ich lokalizacja. Nieruchomości z reguły powstają na zamkniętych osiedlach podmiejskich. Chroniona i komfortowa okolica sprzyja przede wszystkim rodzinom z dziećmi. Z reguły każdy właściciel domu szeregowego ma swój garaż, miejsce postojowe przy chodniku oraz nieduży ogródek, który doskonale sprawdza się o każdej porze dnia i roku. Firmy deweloperskie wybierają także takie lokalizacje, w których znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Dzięki temu osoby niezmotoryzowane, w tym starsze dzieci, będą mogły dostać się do centrum miasta, na przykład do pracy, szkoły czy centrum handlowego. Jeśli chodzi o najbliższą okolicę osiedli deweloperskich, z pewnością warto również wspomnieć o nowoczesnych placach zabaw dla dzieci czy licznych terenach zielonych sprzyjających spacerom czy uprawianiu sportów.

Główne zalety domków szeregowych:

 • uniwersalny, wygodny układ pomieszczeń,
 • własny ogródek,
 • własny garaż i miejsce postojowe,
 • z reguły ciekawa lokalizacja,
 • bezpieczna okolica,
 • przystanki komunikacji miejskiej w okolicy,
 • dobry dojazd do centrum,
 • liczne tereny zielone w okolicy,
 • strzeżone, dobrze oświetlone osiedle,
 • podział pomieszczeń na część wspólną (parter) oraz część prywatną (sypialnie na piętrze).

Główne wady domków szeregowych:

 • brak wpływu na układ pomieszczeń,
 • brak wpływu na wielkość pomieszczeń,
 • ograniczenia w zakresie ewentualnej rozbudowy domu,
 • brak wystarczającej liczby punktów handlowo-usługowych, jeśli osiedle jest za miastem,
 • brak okien po bokach.

Warto oczywiście zaznaczyć, że część wymienionych minusów nie musi wiązać się z naszym domem szeregowym. Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania zastosuje deweloper.

Alternatywa dla domu szeregowego

nieruchomościChoć domy szeregowe cieszą się ogromną popularnością, równie dużym zainteresowaniem mogą pochwalić się inne typy nieruchomości mieszkalnych. Na stronie internetowej znajdującej się pod adresem www, znajdziemy na przykład nowoczesne mieszkania zlokalizowane w blokach wielorodzinnych. Duży standard, zadowalający metraż i ciekawe rozwiązania architektoniczne sprawiają, że takie lokale mieszkalne również przyciągają uwagę. W cenie są także domy wolnostojące, które niekiedy oferują inwestorzy na nowym osiedlach podmiejskich. Niektórzy decydują się na budowę domu od zera, co także ma swoje istotne zalety. Rynek nieruchomości mieszkalnych okazuje się w efekcie końcowym bardzo zróżnicowany, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wydaje się, że dom szeregowy pod wieloma względami jest dobrym wyborem. Nowoczesna okolica, ciekawy układ wnętrz i solidne materiały wykorzystywane podczas budowy mogą przekonać nas do zakupu. Warto jednak sprawdzić, czy rzeczywiście standard nieruchomości jest taki, jakiego oczekujemy od przyszłego domu.